نکاتی برای یادگیری موثر ریاضیات
 
 
نکاتی برای یادگیری موثر ریاضیات:
یکی از سوالات متداول دانش‌آموزان این است که چرا برخلاف سایر درس‌ها، ما از مطالعه ریاضی آنچنان که انتظار داریم نتیجه نمی‌گیریم؟ اشکال کار در کجاست؟  
در زیر برخی از مهم‌ترین نکات یادگیری موثر ریاضی را مرور می‌کنیم:
1-خواندن و گوش دادن قسمتی از یادگیری ریاضیات است، اما همه‌ی آن نیست. بخش عمده‌ی يادگيری رياضيات انجام تمرينات مداوم است. تکالیف خود را حتماً انجام دهید تا یاد بگیرید در مسائل مختلف چگونه باید از روش‌ها و فرمول‌ها استفاده کنید. انواع کتاب‌های کمکی موجود در بازار با سطح سوالات ساده تا پیشرفته به شما کمک می‌کند.
 به انجام تمرینات در زمان محدود مدرسه بسنده نکنید.
2-مباحث ریاضیات زنجيره‌ای و به هم پیوسته است. چيزي که امروز به شما درس داده می‌شود بر اساس آموخته‌های قبلی شماست. همين که عقب افتاديد، درک مفاهیم جدید و دوباره رسيدن به درس سخت می‌شود. آماده شدن براي امتحان، آن هم در دقايق آخر، راهگشا نخواهد بود. حتی‌الامکان در همه‌ی کلاس‌ها شرکت کنيد و مباحث را به تدریج بیاموزید.
3-سعي نکنيد روش‌ها را در رياضيات حفظ کنيد. فرمول‌ها و روش‌هاي بسيار زيادي تحت عنوان نکات تستی در رياضيات وجود دارد که با کوچکترین تغییری در فرض مسئله بلااستفاده می‌شوند. کافی‌ست بر مفاهیم اصلی و روش‌های کليدی مسلط شويد. اين کار ميزان اطلاعاتی را که بايد به خاطر بسپاريد کاهش خواهد داد و همچنین شما را برای حل مسائل مفهومی در هر قالبی آماده می‌کند.
4-وقتی روشی را براي حل يک مسئله ياد گرفتيد، مفهوم مورد استفاده در همان روش در اغلب موارد برای ديگر مسائل هم مي‌تواند استفاده شود. وقتی با مسئله‌ی جديدی روبه‌رو می‌شويد، سعي کنيد آموخته‌های قبلی خود را بر مسئله‌ی جديد اعمال کنيد.
5-فرهنگ لغات رياضي را ياد بگيريد. گاهی کلمه‌ای که در رياضی مورد استفاده قرار می‌گيرد، معنای متفاوتی نسبت به آنچه شما قبلا و در زندگی روزمره می‌دانستید می‌دهد، مانند کلمه‌ی "اتحاد"
کلمات و اصطلاحات جديد رياضی و معنای رياضی آن‌ها را در قسمت‌های خاصی از دفتر خود وارد کنيد و به خاطر بسپارید.
6- رياضيات مبحثي است که بسياری از دانش‌آموزان را مضطرب مي کند. داشتن اعتماد‌به‌‌نفس می‌تواند اضطراب شما را کاهش دهد. روش‌هايی که برای مطالعه‌ی رياضي به شما پیش  نهاد خواهیم کرد مي‌تواند به موفقیت شما در رياضيات کمک کند. تا  زمانی که تشخيص می‌دهيد به راهکار‌هايی بيش از اين‌ها نياز داريد، کمک بگيريد و تلاش خود را بیشتر کنيد.                                          
                   مجتمع آموزشی فرشتگان دوره اول و دوم متوسطه منطقه 6تهران  
 
     
 

چگونه درس ریاضی را بخوانیم ؟!

به ادیسون گفتن چی شد ادیسون شدی؟

گفت:


practice practice practice
(تمرین تمرین تمرین)     
http://fereshtegan6.sch.ir/Repositary/RadEditor/SentImages/%D8%B4%DA%A9%D9%84%DA%A9%20%D9%88%20%D8%AD%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%87/M.M%20(400).png

 

 

روش خوندن دروس ریاضی این طوریه یه فرد خیالی در در نظر بگیری و مسئله ها رو یکی یکی براش حل کنی و توضیح بدی بقدری براش توضیح بدی که برای اون فرد خیالی سوالی در اون مسئله پیش نیاد این جوری هر مسئله مشابه اونو بدهند راحت می تونید حل کنید برای شروع لازمه یه دفتر و خودکار ور دارید و در اون مسئله ها رو برای فرد خیالیت توضیح بدهید
البته این کار در شروع زمان زیادی خواهد برد و بمرور می تونید در زمان کمتر و راحتتر از قبل اون فرد خیالیتو در مورد راه حل مسئله ها قانع کنی

 
 
نقشه سایت